NÁVOD NA PLSTĚNÉ VÁNOČNÍ OZDOBY
Takové ozdoby nenajdete v běžných obchodech ani supermarketech. Je třeba najít si trochu času a přiložit ruku k dílu. A co teprve, když je těch rukou hned několik, to je pak krása. Malé i velké, mladé i takové, které už toho hodně zažily. Vždyť o čem jiném by měl být tento sváteční čas, než o společném setkávání s rodinou a přáteli ♥
Než začnete
Pokud jste ještě neplstili, tak toto je ideální jednoduchý výrobek, na kterém si to můžete vyzkoušet 🙂.
Co budete potřebovat?
- OVČÍ ROUNO
- JEHLU NA PLSTĚNÍ…střední nebo silná podle druhu rouna, které použijeme
- PODLOŽKU NA PLSTĚNÍ…kousek molitanu/houbička na nádobí
- VYKRAJOVÁTKA NA CUKROVÍ
- JEHLA + BAVLNKA + NŮŽKY
Díky plstění s vykrajovátky je vyrábění ozdob vhodné i pro děti. Jejich ruce drží místo formujícího se výrobku vykrajovátko. Díky tomu jsou jejich prsty ve větším bezpečí :). Ale i tak doporučuju nejprve společně plstící jehlu prozkoumat a ukázat dětem, jak je ostrá…
Jaké rouno je dobré použít ?
Pokud nevíte, jakou vlnu zrovna doma máte, přiložte si ji na líčko. Jestli je vlna na první dotek drsnější (trochu kouše), pak je to pravděpodobně vlna mykaná. Jestli je dotek vlny příjemný a jemný (nekouše), jde o jemnější druh vlny (často merino vlna). I s touto vlnou je možné ozdoby vyrobit, jen vás to bude stát trochu více času :).
Návod
- Vlnu natrháme na menší kousky a vložíme do vykrajovátka. Opakovaně do ní vpichujeme plstící jehlu (rovnoměrně do všech míst).
- Až vlna klesne a srdce začne držet pohromadě (asi za 2-5 minut), vyjmeme jej z vykrajovátka. Otočíme ho tak, aby uplstěná strana srdce (ta, do které jsme píchali) směřovala směrem k podložce. Pak srdce znovu vrátíme do formičky.
- Opět opakovaně zapichujeme plstící jehlu do nezaplstěné strany (asi 2-5 minut).
- Srdce vyjmeme z vykrajovátka a poupravíme (zaplstíme) po jeho obvodu, když to bude potřeba – viz video.
- Srdce propíchneme jehlou s bavlnkou a vyrobíme si očko, za které budeme moci ozdobu pověsit třeba na stromeček : ).
Záleží na tvaru vykrajovátjka?
- JEDNODUŠŠÍ TVARY…kolečko, měsíček, srdce, hříbek, zvoneček
- SLOŽITĚJŠÍ TVARY…stromeček, hvězda, koník, květ
Budete vyrábět s dětmi?
- POUŽIJTE MYKANOU VLNU…práce s mykanou vlnou je pro děti snadnější a rychlejší
- POUŽIJTE STŘEDNÍ NEBO HRUBOU PLSTÍCÍ JEHLU…velikost M-L-XL
- POUŽIJTE JEDNODUCHÉ TVARY VYKRAJOVÁTEK
Ozdoby můžete dozdobit : )
Tak, teď už jen stačí pozvat své blízké, nachystat vánoční koledy, dobrý čaj nebo láhev červeného na zahřátí, něco k zakousnutí a může se začít : ).
Kateřina Chrobáková
Když tvořím, jsem jako ryba ve vodě : ). Učím lidi, jak s lehkostí proměnit vlnu, filc a recyklovatelné materiály v originální výrobky. Mým přáním je vnášet lidem do života radost, kterou v sobě díky tvoření mohou probouzet. Můj příběh si přečtěte ZDE>>>
Děkuji za super návod, ráda vyzkouším o víkendu, když mi děti dovolí.
Jani, díky :)! Přeju krásné vánoční tvoření 🙂 Katka
Ahoj Káťo,
zrovna včera jsem objevila podobné vlněné ozdoby na pinterestu a dumala jsem, jak zapojit i svou skorotříletou cácorku… Moc děkuju za tipy jak na ozdoby s dětma. Přeju krásný advent 🙂 Hanka (od Denisy a Richarda)
Jé, ahoj Hani 🙂
Tak to jsem ráda, že článek pomohl…ještě bych dodala, že se děti mají snažit píchat spíše do středu. Čím blíže jsou ke kovové formičce, tím větší je riziko, že se jehla zlomí nebo že se děti píchnou. Ale to k tomu prostě patří. Píchnou se i dospělí :). Tak ať se dílo podaří!